Merkezi yerleştirme puanına göre yatay geçiş için gerekli şartlar nelerdir?

- Merkezi yerleştirme puanına göre yatay geçiş için öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanlarının başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekmektedir. Örneğin; İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanı varsa ve bu öğrencinin MF4 puanının geçmek istediği İnşaat Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.

- Öğrencinin hazırlık sınıfında, ara sınıfta ya da yükseköğretim programının son sınıfında okuyor olması gerekmektedir.

- Güz ya da bahar dönemi başvuruları için üniversitelerin duyurduğu tarihler arasında yapılması ve istenen belgelerle yapılmış olması gerekmektedir.

- Merkezi Puanla Yatay geçiş kapsamında bir yükseköğretim programına, açıklanan kontenjan sayısından fazla öğrenci başvuru yaparsa, en yüksek ÖSYM puanından, kontenjan bitene kadar öğrenci alımı yapıldığı dikkate alınarak üniversite seçimi buna göre yapılmalıdır.

- Yatay geçiş ile bir yükseköğretim programına yapılan başvuruların sayısı, kurumun açtığı kontenjanın %30’unu geçmezse, başvuran tüm öğrencilerin yükseköğretim programına kaydı yapılması şeklinde gerçekleşmektedir.

Yatay Geçiş ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular Sayfasına Geri Dön!!!

YÜKSEK ÖĞRETİM YATAY GEÇİŞ REHBERİ