YATAY GEÇİŞ BAŞVURU TARİHLERİ 2020

Yatay Geçiş Başvuru Tarihleri

Çoğu öğrenci tek bir bölümle sınırlı kalmak istemez bu yüzden de kurum içi yatay yerleştirme işlemi için başvuruda bulunur. Öncelikle Yatay Geçiş Başvurularının Ne Zaman Yapılabilir bunu bilmek gerekir. Genel olarak başvurular akademik takvimde ilan edilen sürelerde yapılır. Güz ve Bahar dönemi başında başvuru tarihleri ile ilgili esaslar yer almaktadır. Yatay Geçiş Yönetmeliğine uygun olarak başvuru şartları ve kontenjanlar belirlenir.

Yatay Geçiş Kontenjanları hakkında doğru bilgiye sahip olmalısınız. Bazı yatay geçiş bölümleri için özel yetenek seçme sınavları ile öğrenci kabulü gerçekleştirilmektedir. Üniversitelerin yatay geçiş için farklı kriterler isteme hakları mevcuttur. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca ön incelemeye tabi tutulan öğrenci başvuruları daha sonra oluşturulan komisyon tarafından incelenmektedir. İlgili komisyon isterse başvuruda bulunan öğrencilere mülakat yapabilir. Yatay geçişin ne zaman yapıldığı ve hangi şartlarda yapıldığı hakkında ilgili üniversiteden detaylı bilgi almalısınız. Ancak bu şekilde programa başvurunuz onaylanabilecektir.

Lisans programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılmamaktadır. Yatay geçiş için başvuran öğrencilerin eş değer programlara bir yıl devam etmiş olması gerekmektedir. Bu süreye hazırlık sınıfları dâhil değildir. Yurt dışında denkliği belirlenmiş bölümlere devam eden öğrencilere de yatay geçiş hakkı tanıyan üniversiteler bulunmaktadır. Yatay geçişe hak kazanan öğrencilerin yeni akademik yarıyıla diğer öğrencilerle aynı anda başlamaları sağlanır. İntibak programları da buna göre düzenlenir. Üniversiteler gerekli şartları taşıdığı takdirde yatay geçiş yapan öğrencilere Yatay Geçiş Bursları için hak tanımaktadır. LYS sınavındaki yerleştirme tercih sırası, diploma notu gibi kriterler önem taşımaktadır.

Tüm kriterleri inceleyerek gerekli olabilecek tüm şartları taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmelisiniz. Örneğin bazı üniversiteler için yabancı dil bilgisi gerekli iken bazı üniversiteler yabancı dil yeterlilik belgesi istemez. O nedenle sizin yapmanız gereken şey başvuru yapmaya karar verdiğiniz üniversite duyurularını takip etmek, olacaktır. Çünkü her üniversite gerekli duyuruları web sitesinden duyuracaktır. Siz de yatay geçiş programlarından yararlanmak istediğiniz üniversiteye gidip bilgi alabilir ya da web sitesini takip edebilirsiniz.

YÜKSEK ÖĞRETİM YATAY GEÇİŞ REHBERİ