YATAY GEÇİŞ 2020

Yatay Geçiş 2020

Üniversite sınavlarına girmiş ancak istediğiniz bölümü ya da üniversiteyi kazanamamış olabilirsiniz. Her yıl milyonlarca üniversite adayının girmiş olduğu merkezi yerleştirme sınavları sonrasında kimi adaylar diledikleri bölümlere yerleşebilirken kimi adaylarda yine herhangi bir programa ama yeterince istemedikleri bölümlere yerleşebilirler. Bu durumdaki adaylar için geliştirilen yatay geçiş imkanı öğrencilerin herhangi bir programdan başka bir programa ya da başka bir üniversiteye geçiş yapabilmelerine olanak tanımaktadır.

Yatay Geçiş Nedir, Yatay Geçiş Yöntemleri Nelerdir?

Yatay Geçiş; herhangi bir üniversite programına kayıtlı olan öğrencilerin programları ile benzer bir bölüme ya da farklı bir üniversitede aynı bölüme geçiş yapmaları durumudur. Yükseköğretim Kurulunun belirlemiş olduğu şart ve koşularla gerçekleşen yatay geçiş uygulamaları üç farklı türde gerçekleşmektedir. Bunlar:

  • - Kurum içi yatay geçiş
  • - Kurumlar arası yatay geçiş
  • - Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş

Eğer bulunduğunuz üniversite içerisinde farklı bir bölüme geçiş yapmak istiyorsanız bu durumda başvuracağınız yatay geçiş türü kurum içi yatay geçiştir. Ancak aynı bölüm üzerinden farklı bir üniversiteye geçiş yapmak isterseniz bu durumda kurumlar arası yatay geçiş yapmanı gerekir.     

 

Yatay Geçiş Koşulları Nelerdir?

Yatay geçiş için gerekli olan koşullar ise aşağıdaki gibidir:

  • - Geçmeyi düşündüğünüz bölüm ve programın puan türünde puanınızın hesaplanmış olması gerekmektedir. Yani eğer geçmeyi düşündüğünüz program Sayısal bölümde ise Sayısal bölümden hesaplanmış bir puana sahip olmanız gerekmektedir.
  • - Yatay geçiş yapmayı düşündüğünüz üniversitenin belirlemiş olduğu ortalamayı yakalamış olmanız gerekir
  • - Eğer lisans programında kayıtlı iseniz 1 yıl, ön lisans programında okuyorsanız 1 yarıyıllı doldurmanız gerekir
  • - Üniversitelerin yatay geçiş için belirlemiş oldukları başvuru tarihlerinde başvuru yapmak
  • - Son olarak yatay geçiş yapabilmek içi herhangi bir disiplin cezanızın da olmaması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra eğer yabancı dilde eğitim veren bir programa geçiş yapmak istiyorsanız bu şart ve koşulların yanı sıra ayrıca yabancı dil yeterlilik belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Yatay geçiş konusunda herhangi bir araştırma yapmak ya da bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için www.yataygecis.com güncel bilgilerini takip edebilirsiniz.  

YÜKSEK ÖĞRETİM YATAY GEÇİŞ REHBERİ